Wynajem busa – co warto wiedzieć przed podpisaniem umowy?

Do codziennych potrzeb, takich jak dostanie się z miejsca na miejsce, wystarczy sprawny samochód osobowy. Zdarzają się jednak sytuacje, gdzie standardowe pięć miejsc dla kierowcy i pasażerów nie wystarczy. Dlatego też idealnym rozwiązaniem jest wówczas wynajem busa, który pomieści większą liczbę osób. Co należy wiedzieć przed zdecydowaniem się na tego typu wynajem?

Różni ludzie, różne potrzeby

W internecie, jak to zazwyczaj bywa, można znaleźć wiele różnych ofert, bardziej lub mniej atrakcyjnych. Aby dobrze wybrać, na samym początku należy się zastanowić, do jakich celów potrzebujemy tak dużego samochodu. Wpłynie to na następne potrzebne do wynajmu czynniki. Bus może posłużyć do wyjazdów rodzinnych, imprez firmowych czy też do załatwienia spraw związanych z przeprowadzką. Tak naprawdę w tym aspekcie nie ma większych ograniczeń.

Auta dostosowane do klienta

Do wynajęcia dostępne są busy osobowe, które sprawdzą się przede wszystkim w przypadku prywatnych wyjazdów. Mogą one pomieścić dużo więcej bagażu, co jest w pewnych warunkach niezbędne do udania się w trasę. Do bardziej rozbudowanych przedsięwzięć warto przemyśleć opcję wypożyczenia mikrobusa (działającego w systemie 8 miejsc pasażerskich plus 1 miejsce dla kierowcy). W przypadku jeszcze większej ilości osób, polecane są najbardziej pojemne minibusy, które posiadają aż 22 miejsca. Najpopularniejsze i sprawdzone modele aut, jakie można spotkać na rynku wynajmu busów, to Renault Trafic Long, Mercedes Sprinter 416 czy Opel Vivaro Long.

Profesjonalista na wagę złota

Ważnym czynnikiem jest też możliwość wynajęcia samochodu wraz z profesjonalnym kierowcą. Tego typu rozwiązanie przeznaczone jest w głównej mierze dla przedsiębiorstw organizujących wycieczki firmowe czy wyjazdy na branżowe wydarzenia. W takim przypadku kierowca powinien posiadać odpowiednie uprawnienia. Do jazdy standardowymi busami osobowymi wystarczy powszechne prawo jazdy kategorii B. Do większych maszyn, przekraczających 17 miejsc, potrzebna jest już kategoria D. Warto upewnić się względem tych wymagań, aby odrzucić potencjalne nieprzyjemności podczas przejazdu.

Bycie zapobiegawczym się opłaca

Istnieje również możliwość wynajęcia busa na okres dłuższy niż kilka godzin czy dni. W takim przypadku pojawia się pojęcie wynajmu długoterminowego. Korzystnie przedstawia się ono pod względem cenowym, ponieważ dużo bardziej opłaca się wynająć auto na okres miesiąca, a jeśli porównać to z codziennym wypożyczaniem auta, to różnica teoretycznych kosztów wynosi do kilku tysięcy złotych. Dlatego w przypadku, kiedy wiadomo, że bus będzie potrzebny na dłużej, warto od razu zainwestować w ofertę długoterminową. Wtedy też należy jeszcze bardziej skupić się na kwestiach technicznych samochodu oraz na wyposażeniu wnętrza, aby jeździć komfortowo i przede wszystkim bezproblemowo.

Umowa umowie nierówna

Kiedy już zapadnie decyzja o wynajęciu busa, niezbędne jest sprawdzenie umowy pod kątem zawartych w niej ustaleń. Przede wszystkim powinna się w niej znaleźć konkretna kwota pieniężna, na jaką wynajmujący i najemca się zgodzili. Ważne jest też podsumowanie ilości miejsc w samochodzie, potrzebnych do jego prowadzenia uprawnień, jego wyposażenia oraz wielkości bagażu. Kluczowe są również szczegółowe warunki zawarte w umowie, odnoszące się do obowiązków wynajmującego auto kierowcy oraz przypadku, gdy dojdzie do nieprawidłowości, np. kolizji czy wypadku podczas jazdy. Większość firm świadczących tego typu usługi posiada swój regulamin, który można i należy sprawdzić przed wyborem danej firmy.

Dodano: 21.09.2018

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!