Wynajem samochodu z OC sprawcy. Kiedy się należy i na jak długo?

Czy wiedziałeś o tym, że kiedy przytrafi Ci się stłuczka nie z Twojej winy, możesz wynająć samochód z OC sprawcy? Wykupienie OC auta jest obowiązkowe. Jednak niewiele osób orientuje się, co tak naprawdę z tego tytułu przysługuje ofierze kolizji czy wypadku. Większość prawdopodobnie myśli, że pokrywane są jedynie koszty naprawy rozbitego lub uszkodzonego samochodu. To błąd! Bowiem z OC sprawcy pokrywane są zarówno szkody majątkowe, jak i osobowe.

OC sprawcy – co pokrywa?

OC sprawcy pokrywa szkody majątkowe oraz osobowe, jakie mają miejsce po kolizji czy też wypadku. Szkody majątkowe obejmują uszkodzone mienie. Najczęściej dotyczy to naprawy uszkodzonego samochodu, a kiedy doszło do szkody całkowitej – wypłaty odszkodowania. Ponadto pokrywane są koszty holowania, parkowania, badań technicznych po naprawie oraz wynajmu samochodu. Szkody osobiste dotyczą z kolei uszczerbku na zdrowiu osoby poszkodowanej oraz naruszenia jej dóbr i interesów. Pokrywane są tym samym koszty leczenia, rehabilitacji, leków, zwrotu utraconych korzyści, czyli na przykład dochodu, kiedy nie możemy pracować leżąc w szpitalu. Kategoria szkód osobowych jest szersza niż majątkowych. Należy udowodnić, że faktycznie daną szkodę się poniosło.

Wynajem samochodu z OC sprawcy po kolizji i wypadku

Wielu z nas nie wyobraża sobie poruszania się po mieście bez samochodu. Szczególnie gdy do pracy dojeżdżać musimy na drugi jego koniec, po drodze rozwożąc dzieci do szkoły. Auto daje nam niezależność i wygodę przemieszczania od drzwi do drzwi. Dlatego kiedy dojdzie do stłuczki, a nasz samochód będzie musiał zostać naprawiony, warto pamiętać, że przysługuje nam pojazd zastępczy z OC sprawcy. Dawniej zdarzało się, że ubezpieczyciel odmawiał zapłaty za wypożyczone auto, ale Sąd Najwyższy w 2011 roku zdecydował, że do szkód majątkowych zalicza się wydatki, jakie ponoszone są na najem samochodu zastępczego, bez względu na to, czy korzystamy z niego w celach prywatnych, czy też używając go do prowadzenia działalności gospodarczej.

Kiedy i na jak długo wynajem pojazdu zastępczego z OC sprawcy?

Samochód zastępczy z OC sprawcy możemy wynająć od dnia, w którym miała miejsce szkoda lub też, kiedy nasze auto trafiło do warsztatu w celu naprawy. Ubezpieczyciel zwróci nam wydatki poniesione z tego tytułu, jeśli nie posiadamy żadnego innego pojazdu mechanicznego. Pamiętać musimy jednak o tym, by wynająć samochód o podobnej klasie, zgodnie ze stawką obowiązującą na lokalnym rynku, bowiem w przeciwnym razie towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić nam zwrotu kosztów najmu.

Z wynajętego samochodu możemy korzystać przez cały okres naprawy naszego pojazdu mechanicznego. Jeśli jednak doszło do szkody całkowitej i niemożliwe jest zreperowanie auta, wówczas użytkownikiem samochodu zastępczego będziemy przez cały czas, jaki niezbędny jest do zakupu innego. Należy pamiętać jednak, by zbytnio tego nie przeciągać, gdyż ubezpieczyciel może odmówić nam zwrotu pieniędzy, jeśli długo będziemy zwlekać z kupnem.

Dzięki temu, że wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy przysługuje każdej osobie, bez względu na to, czy prowadzi działalność, czy też nie, w przypadku, kiedy przytrafi Ci się stłuczka, możesz wygodnie poruszać się po mieście korzystając z auta.

Nie wiesz czy wynajem samochodu z OC sprawcy Ci przysługuje? Skontaktuj się z Nami a udzielimy Ci szczegółowych iinformacji

Dodano: 20.09.2018

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!