Wynajem samochodów – warunki i ceny w Polsce oraz za granicą

Samochód daje nam niezależność oraz wygodę przemieszczania. W żaden sposób nie jesteśmy uzależnieni od rozkładu jazdy, jak jest to w przypadku korzystania z komunikacji zbiorowej. Ponadto autem możemy pojechać wszędzie tam, gdzie tylko chcemy, bezpośrednio do miejsca przeznaczenia. Nie mając dostępu do własnego auta – w sytuacji, kiedy na przykład trafił on do naprawy, podróżując do innego miasta lub wyjeżdżając za granicę, warto wynająć samochód. Jak więc to zrobić i ile to kosztuje?

Wynajem samochodów w Polsce – warunki

Aby wypożyczyć samochód należy posiadać przede wszystkim prawo jazdy. Większość firm oferujących wynajem aut stosuje przepisy o najmie, jakie regulowane są w Kodeksie Cywilnym. Jednak wiele warunków umowy zależy w głównej mierze od wynajmującego nam samochód i różnią się one w zależności od firmy, na jaką ostatecznie się zdecydujemy. Osoba, która chce wynająć samochód, powinna mieć ukończone 21 lat oraz bardzo często posiadać prawo jazdy od co najmniej dwóch lat. Na rynku są także wypożyczalnie, które od kierowców poniżej 25. roku życia pobierają opłatę tzw. ,,młodego kierowcy”.

Należy także dostarczyć firmie wynajmującej odpowiednie dokumenty ze zdjęciem. Najczęściej wymagane są takie, które potwierdzą tożsamość najemcy. Konieczne jest prawo jazdy i z reguły dowód osobisty. Jeśli samochód wynajmuje przedsiębiorstwo, istnieje warunek przedstawienia dokumentów rejestracyjnych spółki oraz pisemnego upoważnienia pracownika, który będzie kierowcą pojazdu. Ponadto należy uiścić kaucję, uzależnioną od modelu auta, na który się decydujemy. Zazwyczaj jest to kwota od 500 do 1000 złotych, która jest oddawana pod warunkiem zwrotu pojazdu w niezmienionym stanie.

Jak to wygląda za granicą?

Wynajem samochodów za granicą to bardzo dobry pomysł, by na własną rękę zwiedzić nieznane dotąd miejsca i podziwiać przepiękne krajobrazy. Możesz zatrzymywać się wszędzie tam, gdzie tylko chcesz – wystarczy tylko wynająć samochód. Majorka, Kreta, Teneryfa, Islandia, Chorwacja oraz wiele innych lokalizacji czeka na odkrycie! Aby tego dokonać, trzeba znaleźć na terenie danego kraju firmę wynajmującą auta. Większość z nich znajduje się najczęściej tuż przy lotnisku. W celu najmu pojazdu należy przedstawić międzynarodowe prawo jazdy, dowód osobisty lub paszport. Ponadto trzeba mieć kartę kredytową albo debetową z wystarczającą ilością środków. Podobnie jak w naszym kraju, dolna granica wieku to 21 lat.

Ceny najmu auta w Polsce i za granicą

Ceny zależą głównie od marki pojazdu, ilości miejsc oraz od tego, na jaki okres chcesz wynająć samochód. W Polsce małe auta to koszt ok. 60 zł za dobę, za większe trzeba zapłacić od 70 zł do 150 zł. Wypożyczając na dłuższy okres samochód płacisz za dobę mniej. Duże, osobowe busy to wydatek rzędu 160 zł. Za granicą ceny są bardzo zróżnicowane oraz zależą w głównej mierze od kraju. Należy uważać na podejrzanie niskie ceny, gdyż wiele firm ukrywa koszty i można się nieco zdziwić otrzymując rachunek opiewający na kilkukrotnie wyższą kwotę.

Auto to niezwykle komfortowy środek transportu. Warto rozważyć także wynajem samochodu na wesele czy wakacje. Cała procedura nie jest skomplikowana i już za okazaniem dokumentu tożsamości oraz prawa jazdy możesz jechać i cieszyć się pełną swobodą podróżowania.

Dodano: 23.09.2018

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!