Samochód to niezwykle komfortowy środek transportu, który gwarantuje użytkownikowi przede wszystkim dużą niezależność. Posiadając auto można ponadto szybko się przemieszczać, nie martwiąc się o ograniczający nas rozkład jazdy. Jednak nie wszystkich stać na własny samochód. Nowe modele odstraszają zaporową ceną, a te z rynku wtórnego są często powypadkowe i stale się psują. Ciekawym rozwiązaniem jest wynajem długoterminowy. Co to właściwie jest?
Wynajem długoterminowy – czym jest i dla kogo jest przeznaczony?
Wynajem długoterminowy samochodu to nic innego, jak dzierżawa pojazdu na określony w umowie czas. Najczęściej trwa od 1 roku do nawet 5 lat. Procedura ta polega na regularnych, comiesięcznych opłatach z tytułu umowy najmu auta. Wliczone jest w nią ubezpieczenie, assistance, koszty przeglądów, ewentualnych napraw, wymiany części oraz pojazdu zastępczego. Daje Ci to pewność, że w przypadku kolizji czy wypadku będziesz mieć dostęp do auta. Umowa zawarta pomiędzy najemcą a firmą wypożyczającą ściśle określa wszelkie szczegóły dotyczące długoterminowego wynajmu.
Długoterminowy najem auta to opcja, z której skorzystać mogą zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne. Jeśli nie masz wystarczających środków na zakup samochodu lepszej klasy, a cenisz sobie komfort jazdy i wysoki poziom bezpieczeństwa, ta opcja jest właśnie dla Ciebie. Firmy zachęca przede wszystkim tym, że nie obniża zdolności kredytowej, jak jest to w przypadku leasingu oraz nie wymaga wkładu własnego. Jest to szczególnie ważne, kiedy dana spółka stara się o uzyskanie kredytu.
Ile kosztuje długoterminowy wynajem samochodów?
Cena długoterminowego wynajmu samochodu zależy od firmy, która taką usługę posiada w swojej ofercie oraz od warunków umowy zawieranej z najemcą. Zgłaszając się do takiej spółki otrzymasz szczegółową i indywidualną wycenę. Najpierw należy uiścić jednorazową kaucję, następnie co miesiąc ponosi się stałe opłaty we wcześniej ustalonej wysokości. Uzależnione są one od marki pojazdu, okresu wynajmu czy szacowanego przebiegu. Warto jednak pamiętać, że w niektórych umowach zastrzeżony jest limit kilometrów, jaki można w ciągu roku przejechać. Po jego przekroczeniu pobierana jest dodatkowa opłata, najczęściej w granicach od 20 do 30 groszy za każdy kilometr przewyższający ustalenia.
Zalety wynajmu długoterminowego
Na wynajem długoterminowy warto zdecydować się przede wszystkim dlatego, że opłacając miesięczną ratę, nie musisz martwić się o ubezpieczenie czy naprawę auta. Jedyne, o czym należy pamiętać, to napełnianie baku. Po okresie umowy, jako użytkownik danego samochodu, masz prawo do jego wykupu. Firma wynajmująca gwarantuje kompleksową obsługę pojazdu, która obejmuje wymagane przeglądy czy wymiany zepsutych części. Ty nie ponosisz z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów.
Długoterminowy wynajem samochodów cieszy się obecnie coraz większą popularnością. Cenią go sobie zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne. To wygoda oraz brak formalności gwarantuje klientom oszczędność czasu i pieniędzy.